ГоловнаРеєстраціяВхід Школа №29 м. Чернігів П`ятниця, 26.04.2024, 01:27
  Музей українознавcтва "Берегиня" Вітаю Вас Гость | RSS

Історична довідка

Музей українознавства «Берегиня» при ЗНЗ №29 м. Чернігова було відкрито у березні 2001 року. У 2006 році зроблено реекспозицію музею у більшу за площею кімнату. Ініціатор створення музею Симан Любов Андріївна, учитель історії, учитель-методист, відмінник освіти України.

Зацікавилися пошуковою діяльністю вчителі школи, учні та їх батьки. Пожвавилася робота по вивченню історії України, рідного краю – Чернігівщини. При музеї утворено творче об’єднання вчителів, учнів «Відродження» та учнівський пошуковий загін «Джерельце», який є переможцем Всеукраїнського етапу акції «Україна вишивана».

Пожвавити пошукову діяльність, зацікавленість у створенні музею допомогли уроки народознавства.

Місцевий краєзнавчо-етнографічний матеріал допомагає учням краще розібратись в особливостях національного характеру, сприяє вихованню поваги до національної культури: мови, звичаїв, традицій.

Адміністрація школи на чолі з директором школи  Совєтовою Г.В. дбає про те, щоб національне виховання в школі стало системою формування свідомості, гідності, культурологічно-ціннісних ідеалів, досвіду, розвитку світлих почуттів, всебічної досконалості. Адже національне виховання створюється на культурно-історичному досвіді на багатовікових духовних надбаннях, які містять  собі повагу до людини, увагу до природи і Всесвіту і є виявом гуманістичного спрямування.

Музейні експонати представлені в 10 розділах:

¨      Костюм - частка народної душі;

¨      Ткацтво на Чернігівщині;

¨      Рибальство;

¨      Хата моя, біла хата;

¨      Піч – оберіг у хаті;

¨      Гончарство;

¨      Лозоплетіння на Чернігівщині;

¨      Бджільництво – один з найкорисніших та екологічно чистих видів традиційної господарської діяльності українців;

¨      Ремесла і промисли – одне  основних видів господарської діяльності українців;

¨      Українська вишивка, рушник;

Напрямки роботи музею:

*       Проведення екскурсій: оглядових та тематичних;

*       Проведення уроків народознавства;

*       Проведення тематичних уроків, бесід, засідань ТО «Відродження»;

*       Шевченківські читання;

*       Родинні свята та конкурси;

*       Презентація гуртків народознавчого напрямку;

*       Конкурс на кращі знання народних звичаїв та обрядів;

*       Проведення інтегрованих уроків;

*       Проведення занять та консультацій експедиційного та пошукового загонів, гуртків «Люби і знай свій рідний край»;

*       Участь в археологічних дослідженнях в області;

*       Робота з літературними та архівними джерелами;

*       Ведення документації музею;

*       Створення бібліотеки з народознавства;

*       Зустрічі з ветеранами праці, видатними людьми Чернігівщини.

Музей став місцем проведення зустрічей з людьми праці, тут проводяться виставки робіт творчих людей міста, кращих дитячих робіт, а також різні конкурси, фольклорні та родинні свята.

За шість років існування музею проведено понад 300 екскурсій, понад 50 масових заходів, більше 20 різних виставок. Тут співав Заслужений артист України Василь Нечепа, виступала Заслужена артистка України             А. Баглій, хор ветеранів та хор Десна, ансамбль бандуристів з музичного училища. В музеї виставляв свої картини місцевий художник – аквареліст Леонід Могучов, свої твори читав місцевий поет і композитор П. Зуб.

В музеї працює рада музею, секція пошуковців, екскурсоводів, оформлювачів.

Музей став центром освітньо-виховної діяльності в школі, спрямованої на знайомство з природними соціально-економічними особливостями, історичним та культурним розвитком рідного краю. Тут конструюються нестандартні уроки з предметів гуманітарного циклу, трудового навчання, фізкультури.

Діяльність музею пропагується через шкільну пресу, міське та обласне телебачення. Він є центром уваги на шкільному святі «День сімї».

Беручи участь у краєзнавчій роботі, діти прилучаються до справ старших, усвідомлюють себе як частину народу, в них виховується любов до отчого краю, села, міста, до батьківського порогу. І така діяльність збагачує життєвий досвід дітей, розвиває їхню фантазію, сприяє вихованню у них національної самосвідомості та розвиває патріотичні почуття.

Формування громадянських якостей відбувається тоді, коли дитина відчуває себе часткою народу, і в ній, як сонячний промінь у краплі воді, відображається багатовікова історія та досвід народу.

(За В.О. Сухомлинським)

Оцініть наш сайт?